Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska
Co roku wymiera do 1000 gatunków roślin i zwierząt. Jesli to tempo dewastacji nie zostanie zmniejszone ten bezcenny biom niebawem zniknie z powierzchni ziemi.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rzeź w Kongu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna -> Afryka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Timi
Administrator



Dołączył: 24 Cze 2005
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Rainforest

PostWysłany: Śro 12:34, 06 Gru 2006    Temat postu: Rzeź w Kongu


W marcu 2003 r. 50-letni dziś Nzangu stracił tu jedenaścioro krewnych. W Bogoro mieszkało plemię Hemów. Kiedy o świcie na wioskę napadli wojownicy z ludu Lendu uzbrojeni we włócznie, łuki i maczety panga, Nzangu chwycił za ręce dwóch synów i ukrył się z nimi w zagajniku bananowców za wsią.
- Lendu otoczyli wieś ze wszystkich stron, tak że ludziom trudno było uciekać. Gdziekolwiek pobiegli, wpadali na napastników, a ci mordowali wszystkich - mężczyzn, kobiety, dzieci. Szli od chaty do chaty i podkładali ogień pod strzechy - wspomina Nzangu.

Gdy o zmierzchu Lendu porzucili wieś, odnalazł wśród trupów żonę oraz trójkę dzieci i pogrzebał ich pod drzewem eukaliptusa. Pozostałych krewnych nie nawet nie szukał. Bał się, że Lendu znów przyjdą.

Nzangu wrócił do Bogoro dopiero przed tygodniem. Przy drodze w ruinach szkoły zbudował dla siebie i synów nową chatę-szałas z bambusa i słomy. I codziennie wyrusza na wzgórze, gdzie stała wieś, by w wysokiej trawie szukać szczątków swoich bliskich i sąsiadów.

Odkrywane co tydzień zbiorowe mogiły i niepogrzebane, zbielałe czaszki i kości są pamiątką po jednej z najokrutniejszych wojen, jakie w ostatnich czasach przetoczyły się przez Kongo i Afrykę.
Plemienne rzezie w ciągu ostatnich pięciu lat we wschodniokongijskim Ituri, jednym z najpiękniejszych zakątków Afryki położonym w sercu kontynentu, nad brzegami jeziora Alberta i u podnóża gór Ruwenzori, pochłonęły sto tysięcy istnień, a prawie milion ludzi straciło dach nad głową.
Jadąc wyboistymi drogami po Ituri, nie napotyka się dziś prawie ludzkich osad. Wioski i miasteczka zostały wymordowane, ograbione i spalone, a ich ocalali od śmierci mieszkańcy uciekli i wciąż boją się wracać.
Madnodje Mounoubai, rzecznik wojsk pokojowych ONZ, które od trzech lat stacjonują w Ituri, przyznaje, że dopiero teraz, gdy walki ucichły, przyjdzie pora na prawdziwą rachubę ofiar. - Nikt dobrze nie policzył zabitych. Ludzie dopiero wracają do dawnych domów, a raczej na zgliszcza tego, co było ich domami. Co tydzień przychodzą do nas chłopi z wieściami o kolejnych mogiłach i znajdowanych szczątkach - mówi Mounoubai.
Wieści o szkieletach z Bogoro, dokąd zabrał mnie Nzangu Bahumiga, przedstawiciele ONZ jeszcze nawet oficjalnie nie zarejestrowali. - Czekamy na przybycie ekspertów, którzy spróbują odnaleźć zwłoki i je zidentyfikować - mówi Mounoubai.

Rzeź w Bogoro, w której zginęło prawie pół tysiąca ludzi, była jednym z najkrwawszych epizodów plemiennej wojny, którą w Ituri toczą od lat pasterze Hema i rolnicy Lendu. Masowe mordy, etniczne czystki, gwałty, grabieże, a nawet liczne przypadki rytualnego ludożerstwa sprawiły, że Ituri zostało ogłoszone drugą po Ruandzie afrykańską krainą, w której doszło w ostatnich latach do zbrodni ludobójstwa.
Ojciec Mario z Kościoła zielonoświątkowego w stolicy Ituri, Bunii, twierdzi, że wojna, przerwana dopiero przez obce wojska z Europy i ONZ, w każdej chwili może wybuchnąć z nową siłą. Wśród zielonych wzgórz wokół Bogoro wciąż ukrywają się wojownicy Lendu, którzy mimo wymuszonego rozejmu nie złożyli broni. Nie składają broni także Hemowie, którzy nie ustępowali wrogom okrucieństwem.
- Wojna została przerwana, ale jej przyczyna - spór o ziemię i władzę - pozostała - mówi zafrasowany wielebny.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna -> Afryka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin