Autor Wiadomość
Timi
PostWysłany: Czw 15:51, 04 Maj 2006    Temat postu: Dziura ozonowa się kurczy

Warstwa ozonowa w atmosferze Ziemi zaczyna się regenerować - twierdzą naukowcy na łamach ostatniego "Nature". Ich zdaniem, poprawę stanu ziemskiej ozonosfery zawdzięczamy zmniejszeniu emisji do atmosfery związków chloru, które niszczą ozon.

Na początku lat 80. zauważono, że jedna z warstw ziemskiej stratosfery - ozonosfera - zaczęła się zmniejszać i pojawiły się w niej tzw. dziury ozonowe.

Jak ustalili naukowcy, za znikanie ozonu odpowiedzialne są związki chloru (chlorofluorowęglowodory), obecne m.in. w aerozolach i sprzęcie chłodzącym. Wykorzystanie tych związków w procesach produkcji zostało zakazane w 1987 roku przez Protokół Montrealski. Dotychczas ratyfikowało go 180 państw.
Zmiany w prawie zaowocowały mniejszą emisją szkodliwych związków do atmosfery, a tym samym zatrzymaniem procesu niszczenia cennej powłoki ozonowej - twierdzą badacze z USA i Danii na łamach najnowszego "Nature".
Dr Betsy Weatherhead z University of Colorado w Boulder i Signe Bech Anderson z Duńskiego Instytutu Meteorologicznego w Kopenhadze przeanalizowali zebrane przez satelity i stacje naziemne dane o zawartości ozonu w atmosferze. Porównali je z prognozami przeprowadzonymi przy pomocy 14 różnych modeli komputerowych.
Odkryli, że w ostatnim dziesięcioleciu poziom ozonu w stratosferze ustabilizował się lub nawet nieznacznie wzrósł. - Wreszcie mamy dowody na to, że powłoka ozonowa pozytywnie reaguje na zmniejszenie emisji związków chloru do atmosfery. Protokół Montrealski działa! - mówi dr Weatherhead.
Wyniki pomiarów są obiecujące, ale - jak podkreślają naukowcy - ludzie nie powinni rezygnować z ochronnych kremów i unikania nadmiernej ekspozycji na słońce.
Szacuje się, że powłoka ozonowa może się wprawdzie zregenerować już w połowie 21. stulecia, ale jej skład będzie już nieco inny - wskazują badacze. Być może, nie będzie już chroniła Ziemi przed szkodliwymi promieniami w tym samym stopniu, co wcześniej.
Jak podkreślają, skład i właściwości odnowionej ozonosfery będą zależały od kilku czynników - m.in. globalnego ocieplenia klimatu, cyrkulacji powietrza w atmosferze oraz emisji innych niszczących ozon związków - np. tlenku azotu.

Ozon jest związkiem tlenu, który pochłania szkodliwe dla ludzi i innych form życia na Ziemi promieniowanie UV. Nadmierna ekspozycja na tego rodzaju promieniowanie zwiększa m.in. ryzyko zachorowania na raka skóry i zaćmę, może wpłynąć na obniżenie plonów oraz zaburzyć funkcjonowanie ekosystemów morskich i lądowych.

Źródło: http://fakty.interia.pl/nauka/news?inf=744863

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group