Autor Wiadomość
Herpetolog
PostWysłany: Nie 11:50, 02 Wrz 2007    Temat postu:

No nareście jakaś dobra wiadomość, oby jeszcze odnalazło się kilka osobników by ten gatunek przetrwał w tych cieżkich jak na nich czasach.

Pozdrawiam Smile
Timi
PostWysłany: Sob 22:24, 01 Wrz 2007    Temat postu:

Cień nadzieji sie pojawił, Chiński Delfin żyje!!Smile naukawcy spotkali jedną sztuke i sfilmowali kamera oraz zrobili zdjecia:)

Więcej: http://news.mongabay.com/2007/0829-baiji.html



źródlo: http://news.mongabay.com/2007/0829-baiji.html
Timi
PostWysłany: Nie 22:07, 17 Gru 2006    Temat postu: Chiński biały delfin wymarł

Chiński delfin rzeczny baiji, który przetrwał 20 milionów lat, został oficjalnie uznany za gatunek wymarły. Trzydziestu naukowców przez 6 tygodni szukało delfinów w wodach rzeki Jangcy. Nie znaleziono żadnego. Naukowcy podejrzewają, że w rzece może jeszcze żyć kilka sztuk baiji, ale nie wystarczy ich, by gatunek przetrwał.

Ekspedycja grupy badawczej zakończyła się w środę po sześciu tygodniach bezowocnych poszukiwań. Szef zespołu orzekł tego dnia, że jeden z najstarszych gatunków na świecie należy uznać za wymarły. Chiński delfin znany jako baiji, płochliwy i praktycznie ślepy przetrwał 20 milionów lat. Jego wyginięcie jest według naukowców pierwszym przypadkiem od półwiecza, kiedy ludzie doprowadzili do unicestwienia gatunku ssaka wodnego. Poprzednio ofiarą działań człowieka stała się foka mniszka antylska.

- Prawdopodobnie w wodach Jangcy we wschodnich Chinach żyje jeszcze kilka delfinów baiji, ale nie w liczbie, która mogłaby zapewnić przetrwanie gatunku - powiedział Szwajcar August Pfluger, szef grupy naukowców z Chin i innych krajów. - Musimy przyjąć, że baiji wyginął. Przegraliśmy wyścig - oświadczył Pfluger - To nie tylko ogromna strata dla Chin, ale także dla całego świata. Jesteśmy bardzo smutni.

Na tragiczny koniec baiji wpłynęły dwa czynniki: nadmierne połowy ryb oraz ogromny ruch statków i łodzi na rzece, powodujący zakłócenia akustyczne. Delfiny używają fal dźwiękowych do nawigacji i poszukiwania pożywienia, stąd zachowanie ciszy akustycznej w wodzie jest niezwykle ważne w ich środowisku. Nie wydaje się, by wątpliwa czystość wody wpłynęła na wyginięcie baiji. Choć Jangcy jest mocno zanieczyszczona, to regularnie pobierane próbki nie wykazały stężenia chemikaliów na poziomie zagrażającym delfinom.

Nieskuteczne poszukiwania


Przez blisko sześć tygodni grupa 30 naukowców w dwóch łodziach przeszukała ponad 1,5 tys. km. zatłoczonej statkami rzeki. Okazało się jednak, że na terenach, gdzie kiedyś widywano delfiny nie sposób znaleźć ani jednej sztuki baiji. Liczebność gatunku w wodach Jangcy oceniano w latach 80. na około 400 sztuk. Podczas ostatniej ekspedycji naukowej w 1997 roku 13 razy dostrzeżono baiji. Ostatni raz widziano delfina w rzece w 2004. Tymczasem naukowcy oceniają, że dla przetrwania gatunku potrzeba 20-25 sztuk.

Pfluger postanowił porzucić zawód ekonomisty dla ratowania zagrożonych gatunków, kiedy udało mu się dostrzec białego delfina podczas ekspedycji w 1997 roku. Po tej wyprawie postanowił założyć Fundację baiji.org dla ratowania gatunku.

Źródło: http://serwisy.gazeta.pl/swiat/1,34180,3790639.html

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group