Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska
Co roku wymiera do 1000 gatunków roślin i zwierząt. Jesli to tempo dewastacji nie zostanie zmniejszone ten bezcenny biom niebawem zniknie z powierzchni ziemi.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Biopaliwa z traw nadzieją w walce z ociepleniem

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna -> Ciekawostki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Timi
Administrator



Dołączył: 24 Cze 2005
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Rainforest

PostWysłany: Wto 19:44, 29 Sty 2008    Temat postu: Biopaliwa z traw nadzieją w walce z ociepleniem

Biopaliwa produkowane z szybko rosnących traw mogą w dużym stopniu pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi. Do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy po pięciu latach szczegółowych badań.
Ta trawa to tak zwane proso rózgowe, popularne w obu Amerykach i w Afryce. Może osiągać dwa metry długości, nie wymaga intensywnego nawożenia i może dawać znacznie więcej etanolu niż kukurydza czy trzcina cukrowa.

Naukowcy piszą w publikacji Amerykańskiej Akademii Nauk, że biopaliwo wyprodukowane z prosa rózgowego daje ponad pięć razy więcej energii niż potrzeba do jego wytworzenia. Jest także nadzieją na walkę z globalnym ociepleniem - podczas produkcji i spalania daje o 95 procent dwutlenku węgla mniej niż ropa naftowa. Wielu ekspertów pozostaje jednak sceptycznych. Ich zdaniem, znacznie bardziej opłacalna niż biopaliwa jest energia słoneczna i wiatrowa oraz reaktory atomowe nowej generacji.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Timi
Administrator



Dołączył: 24 Cze 2005
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Rainforest

PostWysłany: Wto 19:53, 29 Sty 2008    Temat postu:

Czy biopaliwa są ekologiczne?
W naukowym świecie trwa gorąca debata na temat faktycznych kosztów środowiskowych związanych z masowym przejściem z paliw kopalnych na paliwa otrzymywane z roślin (bioetanol czy biodiesel) - donosi "Environmental Science & Technology".
Od lat prowadzone są badania nad możliwością powszechnego wykorzystania paliw produkowanych ze źródeł odnawialnych, a do takich należą również rośliny i produkowany z nich biodiesel oraz bioetanol. Na świecie, również w Polsce, coraz częściej na stacjach paliw są specjalne dystrybutory, z których można zatankować ekologiczne, bo produkowane przynajmniej w części roślin, paliwo.

Pojawia się pytanie, czy paliwo produkowane z roślin jest faktycznie takie ekologiczne? Niestety, nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Co więcej kontrowersje dotyczące tego tematu są coraz poważniejsze, co wynika z licznych analiz, jakie prowadzone są na całym świecie przez coraz liczniejszą grupę naukowców zajmujących się tą tematyką.

W zależności od sposobu podejścia do problemu, paliwa produkowane z roślin okazują się być nawet o 40 procent bardziej "czyste" (czyli ich spalanie emituje do atmosfery - globalnie licząc - mniej o 40 procent dwutlenku węgla (CO2) i innych szkodliwych gazów w porównaniu do paliw kopalnych) albo ... nawet o 50 procent mniej "ekologiczne" od wydobywanej i przetwarzanej ropy naftowej!

Skąd te różnice? Jak zauważają profesor Tad Patzek z University of California, Berkeley oraz profesor David Pimentel z Cornell University (USA), by określić całkowitą ilość emitowanego dwutlenku węgla oraz innych "gazów cieplarnianych" do atmosfery, należy pamiętać o wszystkich etapach produkcji bioetanolu czy biodiesela. Czyli, rozważając korzystny wpływ procesu fotosyntezy, do ilości CO2, jaka pochłaniana jest z atmosfery przez wzrastające rośliny, z których ma być produkowane biopaliwo, należy dodać emisje dwutlenku węgla z każdego pojazdu i maszyny, które są wykorzystywane od momentu przygotowania pola pod uprawy, do chwili wlania gotowego bioetanolu do zbiornika auta, na stacji paliw. Do tej sumy należy również dodać dość znaczną ilość tlenku azotu (N2O) jaki trafi pośrednio do atmosfery na skutek aktywności bakterii w glebie oraz intensywnego nawożenia uprawianych gruntów. Tak przedstawia się realny koszt środowiska związany z rozpowszechnieniem tego typu paliw odnawialnych.

Według naukowców, najważniejszym problemem, przed jakim stoi obecnie środowisko naukowe, to nie dalsze doskonalenie technologii uprawy roślin przetwarzanych na biopaliwa, a nawet nie wymyślanie jeszcze bardziej oszczędnych silników spalinowych, ale opracowanie całkowicie nowej technologii pozyskiwania energii, która dzięki zerwaniu ze spalaniem związków węgla pozwoli na radykalne obniżenie ilości emitowanego CO2 do atmosfery.

źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna -> Ciekawostki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin