Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska
Co roku wymiera do 1000 gatunków roślin i zwierząt. Jesli to tempo dewastacji nie zostanie zmniejszone ten bezcenny biom niebawem zniknie z powierzchni ziemi.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Do końca wieku zabraknie lodu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna -> Co nowego
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
larczbucz
Wtajemniczony



Dołączył: 25 Lut 2006
Posty: 23
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Sob 12:15, 03 Lut 2007    Temat postu: Do końca wieku zabraknie lodu

Nowy sekretarz generalny ONZ Ban Ki Moon w reakcji na najnowszy raport ekspertów ONZ na temat zmian klimatycznych na Ziemi opowiedział stanowczo za podjęciem zdecydowanej walki z ociepleniem atmosfery naszej planety i związanymi z tym zagrożeniami.

W opublikowanym w piątek w Paryżu raporcie Międzyrządowego Panelu ONZ ds. Zmian Klimatycznych (IPCC) zapowiedziano, że temperatura na Ziemi wzrośnie prawie napewno o 1,8-4 stopnie Celsjusza, a być może nawet o 6,4 stopnia do końca tego wieku i oceniono, że z wielkim prawdopodobieństwem przyczyną tego zjawiska jest działalność człowieka.

W opublikowanym kilka godzin później oświadczeniu nowy sekretarz generalny ONZ zażądał od wszystkich państw świata udzielenia jednoznacznej odpowiedzi na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi.

Biorąc pod uwagę niezwykła szybkość, z jaką one następują, należy podjąć znacznie "szybciej" niż dotąd i "znacznie bardziej zdecydowanie" kroki przeciwdziałające - oświadczył Ban Ki Moon.

W podobny sposób zareagowała na raport IPCC Komisja Europejska, która oświadczyła, że kraje uprzemysłowione muszą "pilnie" zobowiązać się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Podsumowujący wyniki 6-letnich badań dotyczących zmian klimatu raport przewiduje 6 możliwych scenariuszy - od najbardziej optymistycznego, wg którego w 2100 roku będzie na Ziemi cieplej o 1,1 - 2,9 stopnia niż obecnie, aż do najgorszego, w którego skrajnym wariancie średnia temperatura na naszym globie byłaby wyższa aż o 6,4 stopnia. Według autorów dokumentu, temperatura na Ziemi będzie rosnąć o mniej więcej 0,2 stopnia na 10 lat.

IPCC, w którego pracach uczestniczą tysiące naukowców, uważa za "bardzo prawdopodobne", że takie zjawiska jak gwałtowne ulewy, cyklony, susze i niespodziewane fale upałów będą występować coraz częściej, a pokrywa śniegu i lodu na Ziemi będzie się kurczyć. W raporcie nie wykluczono, że do końca wieku całkowicie zniknie lód z bieguna północnego. Poziom wody w morzach wzrośnie w tym czasie - zależnie od różnych czynników - o 18-59 cm.

Będący wielkim autorytetem w środowisku naukowym IPCC obciąża odpowiedzialnością za globalne ocieplenie przede wszystkim ludzi, którzy przyczyniają się do zwiększania poziomu dwutlenku węgla w atmosferze, powodującego efekt cieplarniany. W tegorocznym raporcie prawdopodobieństwo, że to sama ludzkość jest autorką globalnego, ocieplenia ocenia się na 90 proc., czyli znacznie wyżej niż w poprzednim raporcie z 2001 r., kiedy to odpowiedzialność ludzi oceniono na 66 proc.

ŹRÓDŁO : [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Timi
Administrator



Dołączył: 24 Cze 2005
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Rainforest

PostWysłany: Wto 19:32, 29 Sty 2008    Temat postu: Lodu na Antarktydzie ubywa coraz szybciej

W ostatniej dekadzie Antarktyda Zachodnia i Półwysep Antarktyczny coraz szybciej tracą lód - wynika z obserwacji naukowców brytyjskich, opublikowanych w piśmie "Nature Geoscience".
Jednocześnie zauważono, że masa lodu w Antarktydzie Wschodniej była w tym samym czasie dosyć stabilna. Nie zaobserwowano, by w ciągu dziesięciu lat przeważyły tam procesy akumulacji czy też utraty lodu - informują prowadzący badania.

Prof. Jonathan Bamber z University of Bristol i jego współpracownicy oszacowali ilość lodu "odpływającej" z lodowca do oceanu. Wykorzystali do tego dane satelitarne, obejmujące 85 proc. linii wybrzeża Antarktydy. Dane te porównali z symulacjami akumulacji śniegu w tym samym okresie, uzyskanymi dzięki modelowi klimatu w tym regionie. Ostatecznie wyliczyli, że w 2006 r. Antarktyda straciła w sumie niemal 200 mld ton lodu. Rozpuszczenie takiej ilości powoduje podniesienie poziomu mórz na świecie o ponad pół milimetra. Sam Półwysep Antarktyczny stracił około 60 mld ton lodu, a w Antarktydzie Zachodniej ubyło go 132 mld ton. Dla porównania, w 1996 r. w Antarktydzie Zachodniej znikło "zaledwie" ok. 83 mld ton. Większość lodu ubywa w okolicach Antarktyki Zachodniej sąsiadującej z Morzem Amundsena oraz na północnym krańcu Półwyspu Antarktycznego.

- Aby umieścić te dane w pewnej perspektywie przypomnijmy, że cztery mld ton lodu wystarcza, aby dostarczyć wody pitnej wszystkim mieszkańcom Wielkiej Brytanii na rok - tłumaczył prof. Bamber. Autorzy badania zwracają też uwagę, że dynamika antarktycznej pokrywy lodowej jest bardzo złożona.

źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna -> Co nowego Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin