Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska
Co roku wymiera do 1000 gatunków roślin i zwierząt. Jesli to tempo dewastacji nie zostanie zmniejszone ten bezcenny biom niebawem zniknie z powierzchni ziemi.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dziura ozonowa się kurczy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna -> Co nowego
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Timi
Administrator



Dołączył: 24 Cze 2005
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Rainforest

PostWysłany: Czw 15:51, 04 Maj 2006    Temat postu: Dziura ozonowa się kurczy

Warstwa ozonowa w atmosferze Ziemi zaczyna się regenerować - twierdzą naukowcy na łamach ostatniego "Nature". Ich zdaniem, poprawę stanu ziemskiej ozonosfery zawdzięczamy zmniejszeniu emisji do atmosfery związków chloru, które niszczą ozon.

Na początku lat 80. zauważono, że jedna z warstw ziemskiej stratosfery - ozonosfera - zaczęła się zmniejszać i pojawiły się w niej tzw. dziury ozonowe.

Jak ustalili naukowcy, za znikanie ozonu odpowiedzialne są związki chloru (chlorofluorowęglowodory), obecne m.in. w aerozolach i sprzęcie chłodzącym. Wykorzystanie tych związków w procesach produkcji zostało zakazane w 1987 roku przez Protokół Montrealski. Dotychczas ratyfikowało go 180 państw.
Zmiany w prawie zaowocowały mniejszą emisją szkodliwych związków do atmosfery, a tym samym zatrzymaniem procesu niszczenia cennej powłoki ozonowej - twierdzą badacze z USA i Danii na łamach najnowszego "Nature".
Dr Betsy Weatherhead z University of Colorado w Boulder i Signe Bech Anderson z Duńskiego Instytutu Meteorologicznego w Kopenhadze przeanalizowali zebrane przez satelity i stacje naziemne dane o zawartości ozonu w atmosferze. Porównali je z prognozami przeprowadzonymi przy pomocy 14 różnych modeli komputerowych.
Odkryli, że w ostatnim dziesięcioleciu poziom ozonu w stratosferze ustabilizował się lub nawet nieznacznie wzrósł. - Wreszcie mamy dowody na to, że powłoka ozonowa pozytywnie reaguje na zmniejszenie emisji związków chloru do atmosfery. Protokół Montrealski działa! - mówi dr Weatherhead.
Wyniki pomiarów są obiecujące, ale - jak podkreślają naukowcy - ludzie nie powinni rezygnować z ochronnych kremów i unikania nadmiernej ekspozycji na słońce.
Szacuje się, że powłoka ozonowa może się wprawdzie zregenerować już w połowie 21. stulecia, ale jej skład będzie już nieco inny - wskazują badacze. Być może, nie będzie już chroniła Ziemi przed szkodliwymi promieniami w tym samym stopniu, co wcześniej.
Jak podkreślają, skład i właściwości odnowionej ozonosfery będą zależały od kilku czynników - m.in. globalnego ocieplenia klimatu, cyrkulacji powietrza w atmosferze oraz emisji innych niszczących ozon związków - np. tlenku azotu.

Ozon jest związkiem tlenu, który pochłania szkodliwe dla ludzi i innych form życia na Ziemi promieniowanie UV. Nadmierna ekspozycja na tego rodzaju promieniowanie zwiększa m.in. ryzyko zachorowania na raka skóry i zaćmę, może wpłynąć na obniżenie plonów oraz zaburzyć funkcjonowanie ekosystemów morskich i lądowych.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna -> Co nowego Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin