Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska
Co roku wymiera do 1000 gatunków roślin i zwierząt. Jesli to tempo dewastacji nie zostanie zmniejszone ten bezcenny biom niebawem zniknie z powierzchni ziemi.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak uratować jedyny w Afryce lodowiec lezący na Kilimandżaro

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna -> Co nowego
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Timi
Administrator



Dołączył: 24 Cze 2005
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Rainforest

PostWysłany: Śro 16:32, 08 Lut 2006    Temat postu: Jak uratować jedyny w Afryce lodowiec lezący na Kilimandżaro

W ciągu zaledwie stu lat lodowiec na Kilimandżaro zmniejszył się o 80 proc. i obecnie zajmuje powierzchnię ok. 2 km kw.

Co zrobić, by jedyny w Afryce lodowiec nie zniknął za ćwierć wieku? Najnowsza propozycja brzmi: przykryć go brezentem

Jej autorem jest klimatolog Euan Nisbet z Royal Holloway University of London. Zdaniem naukowca główną przyczyną kurczenia się lodowca jest wycięcie większości lasów na stokach Kilimandżaro. Z tego powodu klimat stał się bardziej suchy, a znad góry zniknęły chmury, z których spadały obfite deszcze, a wyżej - śniegi.
- Jeśli ludzie nie pomogą teraz lodowcowi, słońce rozprawi się z nim błyskawicznie. A byłaby to wielka strata, nie tylko dla turystów. W warstewkach lodu odkładających się przez tysiące lat na wysokości ponad 5 km zapisana jest bowiem historia klimatu Afryki.
Nisbet uważa, że można go jeszcze uratować, zalesiając ponownie zbocza góry. - Wtedy szczyt znów zniknie w chmurach i powrócą opady śniegu - mówi naukowiec. Zanim jednak drzewa wyrosną, potrzebne jest rozwiązanie tymczasowe. Najprostsze - według Nisbeta - byłoby przykrycie czubka góry białym brezentem, który odbijałby promienie słoneczne.
Co na to inni badacze? Są sceptyczni. - Przyroda i tak zrobi swoje - zauważa prof. Lonnie Thompson, który rok temu opublikował w "Science" alarmujący artykuł o znikającej czapie lodowej na Kilimandżaro. - Lepiej wydać pieniądze na kolejne badania tego kawałka lodu, który pozostał, dopóki jeszcze mamy co badać.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Widoczne błękitne płaty,w środkowej części zdjęcia, to lodowce na szczycie Kilimanżaro (5895 m) - najwyższego szczytu Afryki. TErn wiecznych śniegów położony najbliżej równika. Naukowcy przepowiadają jednak nieodległą śmierć tego zjawiska. Zdaniem naukowców, główną przyczyną kurczenia się lodowca jest wycięcie większości lasów na stokach Kilimandżaro. Z tego powodu klimat stał się bardziej suchy, a znad góry zniknęły chmury (widoczne na wschodnich stokach), z których spadały obfite deszcze, a wyżej - śniegi, pożywka dla loldowców. Byłaby to wielka strata, nie tylko dla turystów. W warstewkach lodu odkładających się przez tysiące lat na wysokości ponad 5 km zapisana jest bowiem historia klimatu Afryki. W ciągu zaledwie stu lat lodowiec na Kilimandżaro zmniejszył się o 80 proc. i obecnie zajmuje powierzchnię ok. 2 km kw. Istnieje pogląd, że rozwiązaniem jest przykrycie czubka góry białym brezentem, który odbijałby promienie słoneczne. Ostatnio o takim chronieniu swoich lodowców wspominała Szwajcaria i Austria, ale tu kto za to zapłaci? Tanzania?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna -> Co nowego Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin