Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska
Co roku wymiera do 1000 gatunków roślin i zwierząt. Jesli to tempo dewastacji nie zostanie zmniejszone ten bezcenny biom niebawem zniknie z powierzchni ziemi.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Polska na końcu w rankingu ochrony środowiska

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna -> Co nowego
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Timi
Administrator



Dołączył: 24 Cze 2005
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Rainforest

PostWysłany: Pią 15:01, 10 Lut 2006    Temat postu: Polska na końcu w rankingu ochrony środowiska

Wycinamy stuletnie dęby, strzelamy do wilków czy niedźwiedzi i trujemy się na potęgę dwutlenkiem węgla. W rankingu ochrony środowiska przygotowanym przez amerykańskich naukowców znaleźliśmy się na przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej - alarmuje "Metro".

Nasz stosunek do ekologii podsumowali naukowcy z uniwersytetów Yale i Columbia na szczycie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Na liście państw, które najlepiej dbają o środowisko naturalne, zajęliśmy 108. i 112. miejsce na 133 klasyfikowane kraje.

Z jakiego powodu Polska zajęła tak niskie miejsce? Dziennik podaje przykłady: nie korzystamy z odnawialnych źródeł energii, w tej kategorii otrzymaliśmy 0,7 pkt na 100 możliwych.
"W tym roku wytworzymy w Polsce prawdopodobnie 100 megawatów mocy w siłowniach wiatrowych, to zaledwie 0,3 produkcji wszystkich elektrowni" - mówi kierownik projektu „Klimat i energia" w organizacji ekologicznej WWF Polska Wojciech Stępniewski. "Dla porównania Niemcy produkują 18,5 tys. megawatów, to aż 7 proc. ogółu" - dodaje.
Polskie fabryki i elektrownie trują na potęgę - czytamy w gazecie. W raporcie zajęliśmy przedostatnie miejsce w UE pod względem emisji dwutlenku węgla.
"Dobrym rozwiązaniem, które może nakłonić przedsiębiorców do inwestycji w ekologię, jest handel dwutlenkiem węgla" - twierdzi Stępniewski.
Taki system działa w UE. Jeśli fabryka przekroczy limit trucia, musi dokupić uprawnienia do emisji dwutlenku węgla od zakładu, który truje mniej. Niestety, w Polsce na razie to się nie udaje, a dwutlenku węgla we wdychanym przez nas powietrzu przybywa.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Timi
Administrator



Dołączył: 24 Cze 2005
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Rainforest

PostWysłany: Śro 19:10, 06 Gru 2006    Temat postu:

Polska beznadziejna w ochronie przyrody

"Metro": Nie radzimy sobie z opieką nad środowiskiem naturalnym - wynika z najnowszego raportu wybitnych światowych ekologów. Pod tym względem jesteśmy daleko w tyle za wieloma krajami Unii Europejskiej.
Chodzi o realizację projektu "Natura 2000", czyli spisu inicjatyw w ochronie przyrody, których przeprowadzenia wymaga od wszystkich państw członkowskich Komisja Europejska. Nasz kraj zobowiązał się, że do 2010 r. spróbuje zatrzymać niszczenie najcenniejszych enklaw. Tymczasem z pierwszego raportu, który to ocenia, wynika, że nasz kraj znajduje się poniżej średniej europejskiej.

W rankingu ochrony przyrody wyprzedzają nas Niemcy, Holandia, Estonia, Słowacja, Litwa, Francja. Co ciekawe, nawet Bułgaria, Rumunia, Chorwacja czy Turcja, które dopiero starają się o wejście do wspólnoty, wyznaczają chronione strefy tak sprawnie, że moglibyśmy się od nich uczyć.
- Nie dość, że mamy poważne opóźnienia w wyznaczaniu terenów, to na dodatek planujemy na nich inwestycje. Chodzi m.in. o Łęgi Odrzańskie, gdzie buduje się już stopień wodny Malczyce; Nieszawską Dolinę Wisły, gdzie ma powstać tama i zbiornik; Puszczę Knyszyńską i Augustowską (ma tamtędy biec droga S-Cool oraz Ostoję Warmińską (droga S-22) - wylicza Magdalena Makles - Mierzejewska z WWF Polska, kierownik projektu "Natura 2000".

Ponad 80 ekspertów z 29 krajów zarzuca Polsce nie tylko mało poważne podejście do ochrony przyrody, ale także to, że chcemy zadbać o unikatowe rośliny i zwierzęta na zbyt małym obszarze kraju. Według ekologów dzieje się tak dlatego, że w naszym kraju brakuje pieniędzy i ludzi, którzy dobrze zajęliby się ochroną przyrody.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

Ehh zamiast poprawić naszą sytuacji jest niestety jest coraz gorzej.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
killswitch
Nowy



Dołączył: 26 Lis 2006
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: z nienacka:)

PostWysłany: Pon 12:41, 11 Gru 2006    Temat postu:

no to fantastycznie i oby tak dalej.... Evil or Very Mad
ja rozumiem ze mozna popelniac bledy ale zeby dalej w nie brnac to juz przesada. czy faktycznie na srodowisku nikomu juz nie zalezy w naszym "ieknym" kraju?
ciekawa jestem do czego to doprowadzi i jak sie to skonczy Confused


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna -> Co nowego Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin