Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska
Co roku wymiera do 1000 gatunków roślin i zwierząt. Jesli to tempo dewastacji nie zostanie zmniejszone ten bezcenny biom niebawem zniknie z powierzchni ziemi.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wymierania na masową skalę ogromnych ilości gatunków

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna -> Co nowego
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Timi
Administrator



Dołączył: 24 Cze 2005
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Rainforest

PostWysłany: Wto 12:03, 25 Kwi 2006    Temat postu: Wymierania na masową skalę ogromnych ilości gatunków

Analiza potwierdzająca wcześniejsze doniesienia na temat wpływu zmian klimatu na wymieranie gatunków Według najnowszego raportu przygotowanego na zlecenie WWF, Biodiversity Science at Conservation International, David Suzuki Foundation oraz Natural Sciences and Engineering Research Council of Canada, a opublikowanego w magazynie Conservation Biology jeśli nie zdołamy zahamować postępujących zmian klimatu, już niedługo możemy być świadkami wymierania na masową skalę ogromnych ilości gatunków.

Według raportu jednym z największych zagrożeń dla bioróżnorodności naszej planety jest globalne ocieplenie. W niektórych przypadkach zjawisko to jest bardziej niebezpieczne, niż grabieżcze wycinanie lasów przez człowieka

Raport uzupełnia szeroko dyskutowane dane, opublikowane w 2004 roku w magazynie „Nature”, według których do 2050 roku aż ¼ gatunków może wyginać na skutek zmian klimatu. Nowa analiza jest opracowaniem pełniejszym, uwzględnia badania przeprowadzone w znacznie szerszym zakresie, a także głosy krytyki oraz sugestie wielu naukowców. Wyniki raportu potwierdzają teorię masowego wymierania gatunków.

“Zmiany klimatu stają się coraz większym zagrożeniem dla bioróżnorodności naszej planety” - twierdzi dr Jay Malcolm z Uniwersytetu w Toronto, główny autor raportu. „Przedstawiony raport dostarcza mocnych naukowych dowodów, że globalne ocieplenie może skutkować katastrofalną zagładą gatunków na całym świecie.”

Dane zawarte w raporcie oparte są nie tylko na obserwacji pojedynczych gatunków, ale również na analizie specjalnych modeli wegetacyjnych. To jedna z pierwszych prób oszacowania potencjalnych efektów zmian klimatu na bioróżnorodność organizmów lądowych w skali globalnej. Naukowcy przyjrzeli się jaki wpływ mogą mieć zmiany klimatu na 25 z 34 obszarów o szczególnym znaczeniu dla różnorodności biologicznej naszej planety. Są to regiony w których żyje duża liczba unikalnych gatunków, właściwych wyłącznie dla danego terenu, a już w tej chwili zagrożonych wyginięciem.

„Białe niedźwiedzie czy pingwiny to już nie jedyne gatunki o które powinniśmy się martwić” – mówi Lee Hannah, współautor raportu z Conservation International. „Obszary omawiane w analizie to prawdziwe „obozy uchodźców” dla wielu unikalnych w skali świata gatunków roślin i zwierząt. Na skutek globalnego ocieplenia te ostatnie sanktuaria wielu gatunków mogą zostać zniszczone.”

Chociaż analizowane regiony stanowią niewiele ponad 1% powierzchni Ziemi, to są domem dla 44% wszystkich gatunków kręgowców i 35% gatunków roślin. Dlatego są wiarygodnym wskaźnikiem liczby gatunków roślin i zwierząt na świecie, które mogą ucierpieć na skutek zwiększania się stężenia dwutlenku węgla w atmosferze.

Wiele gatunków utraci swoją ostatnią szansę na przetrwanie, jeśli nie powstrzymamy dalszych zmian klimatu – mówi Wojciech Stępniewski kierownik projektu Klimat i Energia WWF Polska. “Jeśli chcemy utrzymać naturalne bogactwo naszej planety, musimy drastycznie ograniczyć emisję CO2”

Obszary szczególnie wrażliwe na zmiany klimatu to Andy w strefie tropikalnej, rejony Amazonii, południowo-zachodnie obszary Australii oraz Cape Floristic w Południowej Afryce, zamieszkane przez wiele bardzo rzadkich gatunków jak np. żółw geometryczny, zebra górska, antylopa blesbok, nosorożec czarny czy mrówkożer workowaty Właśnie te tereny są szczególnie narażone ze względu na ograniczone możliwości migracji spowodowane położeniem geograficznym. Oznacza to, że uwięzione na danym obszarze gatunki praktycznie nie mają żadnej możliwości poszukiwania i zasiedlenia nowych rejonów.

Wśród autorów raportu znaleźli się naukowcy z Uniwersytetu w Toronto, Uniwersytetu w Nowej Anglii, USDA Forest Service, WWF i Conservation International.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna -> Co nowego Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin