Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska
Co roku wymiera do 1000 gatunków roślin i zwierząt. Jesli to tempo dewastacji nie zostanie zmniejszone ten bezcenny biom niebawem zniknie z powierzchni ziemi.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak trudno powstrzymać wycinke w Kongo

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna -> Dewastacja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Timi
Administrator



Dołączył: 24 Cze 2005
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Rainforest

PostWysłany: Pon 15:52, 03 Wrz 2007    Temat postu: Jak trudno powstrzymać wycinke w Kongo

11 kwietnia Greenpeace opublikował nowy raport pt.: „Okrajanie Konga”, który pokazuje jak największe międzynarodowe firmy, zajmujące się wycinką, powodują społeczny chaos i pustoszą środowisko. Ukazuje on również jak Bank Światowy, który jest największym donatorem Demokratycznej Republiki Konga, nie jest w stanie przeciwdziałać zniszczeniu, podczas gdy las deszczowy jest wyprzedawany pod przykrywką zmniejszania poziomu ubóstwa w jednym z najbiedniejszych krajów na świecie.

Nasz raport pokazuje, że pomimo moratorium na jakąkolwiek nową wycinkę, które obowiązuje od 2002, ponad 15 milionów hektarów lasów deszczowych zostało przekazanych do wycinki – jest to obszar pięciokrotnie większy od Belgii i jego znaczna część jest istotna dla ochrony bioróżnorodności.

Podatki płacone przez przedsiębiorstwa za prawo do wycinki,. powinny spływać do lokalnych „leśnych” społeczności, aby zaspokoić podstawowe potrzeby, takie jak edukacja i ochrona zdrowia. Nawet Bank Światowy przyznaje, że przez ostatnie trzy lata nawet jedna złotówka nie dotarła do społeczności lokalnych. To pozostawia ludzi z jednej strony bez lasów, które zapewniają im jedzenie, schronienie i lekarstwa, a z drugiej bez obiecywanych im zysków.

W zamian za drewno, warte setki tysięcy dolarów, przedsiębiorstwa wycinające robią lokalnym społecznościom „prezenty” w postaci worków soli i skrzynek piwa, wartych poniżej 100$ i składają obietnice wybudowania szkół i szpitali.

Obietnice są rzadko spełnianie i dochodzi do zastraszania osób, które próbują protestować. Słyszeliśmy o ludziach, których zmuszano do podpisywania umów (posiadamy ich kopie) pomimo nieznajomości języka francuskiego, w którym owe umowy zostały sporządzone.

Ale to nie tylko to, powszechna jest korupcja, a lokalne władze nie są w wystarczający sposób przeszkolone i wyposażone, aby móc egzekwować prawo. Marnie opłacani urzędnicy czasami dysponują tylko rowerami, które mają pomagać w patrolowaniu rozległych połaci lasów deszczowych, co skutecznie uniemożliwia jakakolwiek kontrolę przedsiębiorstw zajmujących się wycinką. Dla samych Kongijczyków jest to zła wiadomość, ale jest jeszcze czas, aby przeciwdziałać niszczeniu lasów deszczowych i pokazać, że są alternatywne sposoby wyprowadzenia kraju z ubóstwa.

Nie jest za późno, aby zapobiec niszczeniu tych niesamowitych lasów pierwotnych. Jednym ze sposobów, z których zamierzamy skorzystać, jest wywieranie presji na Banku Światowym.

źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna -> Dewastacja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin