Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska
Co roku wymiera do 1000 gatunków roślin i zwierząt. Jesli to tempo dewastacji nie zostanie zmniejszone ten bezcenny biom niebawem zniknie z powierzchni ziemi.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Subtropikalny Bełchatów

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna -> Paleobotanika
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Timi
Administrator



Dołączył: 24 Cze 2005
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Rainforest

PostWysłany: Pon 15:02, 09 Sty 2006    Temat postu: Subtropikalny Bełchatów

Ostatnio w gazecie "National Geographic Polska" ukazał się artykół o mieście w którym mieszkam, a dokładniej o Skarbach odkrywkowej kopalni węgla brunatnego. Na podstawie skamieniałości, a były to np: liście herbaty, imbiru i bambusa, odkryto jaka roślinność subtropikalna występowała w tych okolicach. A oto ten artykół:

Złoże węgla brunatnego w okolicach Bełchatowa odkryto już na początku lat 60.XX w. jednach dopiero 20 lat później wydobyto pierwsze jego tony. Obecnie jest to największa w Polsce kopalnia odkrywkowa. Wydobywa się tu 35 mln ton węgla brunatnego, a uzyskana energia zaspokaja aż 18 proc. potrzeb energetycznych naszego kraju.
Zanim jednak do tego doszło, wiele musiało sięwydażyć. Około 25 mln lat temu w związku z wypiętrzaniem się Karpat uformował sie tutaj rów tektoniczny, wypełniony ogromnymi bagniskami i zajęty częściowo przez jezioro. Jego brzegi porastały lasy. Około 20 mln lat temu jezioro było już tylko wielkim torfowiskiem. Okresowo porastały je sekwoje, cypryśniki i ociekające żywicą sosny.
Z czasem grube warstwy gnijącej roślinności przekształciły się w węgiel brunatny. Iwłaśnie między jego pokłądami, w warstwach piasku lub iłu, przechowały się do naszychc czasów resztki prastarej flory.
Szczątki roślin z miocenu, czyli sprzed 18-10 mln lat, bada dr Grzegorz Worobiec z Instytutu Botaniki im. W.Szefera PAN w Krakowie. Odkrył m.in. skamieniałości sekwoi do złudzenia przypominających te, które dziś rosną w słonecznej kaliforni, oraz fragmenty liści bambusa.- To jedyne tego typu znalezisko w całej Polsce - mówi naukowiec. Podobnie do nich rośliny można dziś spotkać na terenach delty Missisipi. Z kolei pędy rośliny iglastej Glyptostrobus są bardzo podobne do gałązek drzew rosnących w podmokłych lasach ropikalnych Chin i Wietnamu. Znalezione zaś przez dr. Worobca szczątki roślin wawrzynowatych sprzed 18 mln lat są typowe dla klimatu subtropikalnego.
To że na obszaże Bełchatowa rosły tak ciepłolubne rośliny, dowodzi, jak gorący panował tu wówczas klimat. Bogata mioceńska flora nie wytrzymała jednak starcia z globalnym ochłodzeniem. Ostatecznie przepędził ją z tych terenów lodowiecPrzechowane przez miliony lat w węglowej kryjówce skamieniałości przypominają nam dzisiaj odległą historię naszych ziem.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
larczbucz
Wtajemniczony



Dołączył: 25 Lut 2006
Posty: 23
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 14:20, 26 Cze 2006    Temat postu:

Kiedyś zbierałem national geographic był tam raz artykuł o dewatsacji lasów tropikalnych i od tamtej pory zacząłem sie interesowac przyrodą Razz
[link widoczny dla zalogowanych] mój zbiór numerów


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna -> Paleobotanika Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin