Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska
Co roku wymiera do 1000 gatunków roślin i zwierząt. Jesli to tempo dewastacji nie zostanie zmniejszone ten bezcenny biom niebawem zniknie z powierzchni ziemi.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nowy gatunek wielkiej małpy sprzed 10 mln lat

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna -> Paleontologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Timi
Administrator



Dołączył: 24 Cze 2005
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Rainforest

PostWysłany: Pon 17:38, 03 Wrz 2007    Temat postu: Nowy gatunek wielkiej małpy sprzed 10 mln lat

Skamieniałe szczątki nowego gatunku wielkich małp sprzed około 10 mln lat odkryto w Etiopii. Ich badania pozwalają sądzić, że ewolucyjne linie ludzi i wielkich małp z Afryki mogły się rozdzielić o wiele wcześniej, niż sądzono - informuje najnowszy numer "Nature.
Nowy gatunek nazwano Chororapithecus abyssinicus. Jego odkrywcy - naukowcy z Japonii i Etiopii uznali, że jest on przedstawicielem najstarszych znanych naczelnych bezpośrednio spokrewnionych ze współczesnymi gorylami, szympansami i pawianami.

Szczątki zwierzęcia - kieł i zęby trzonowe - znaleziono około 170 km na wschód od stolicy Etiopii, Addis Abeby. Naukowcy uznali, że pochodzą one od wielkiej małpy i zwrócili uwagę na ich podobieństwo do zębów współczesnych goryli.
Do niedawna skamieniałości dawnych hominidów obejmowały okres do 6 mln lat temu. Z powodu znikomej ilości skamieniałych szczątków organizmów człekokształtnych z Afryki subsaharyjskiej, które pochodziłyby z okresu późniejszego (pomiędzy 12 a 7 mln lat temu), do niedawna nic nie było wiadomo o faktycznym czasie i sposobie wyodrębnienia się afrykańskich małp i linii hominidów.

Większość wyników różnych badań każe przyjmować, że linie te rozdzieliły się dość późno. Mówi się o 5-6 mln lat temu w przypadku linii ludzi i szympansów oraz o 6-8 mln lat temu - dla linii ludzi i goryli. Dodatkowo niektóre analizy paleontologiczne i molekularne zakładają euroazjatyckie pochodzenie małp afrykańskich i kladu naczelnych. Klad jest to grupa organizmów mających wspólnego przodka, obejmująca wszystkie wywodzące się z niego grupy potomne.

Nowe znalezisko wskazuje na Afrykę i każe przesunąć wstecz moment rozejścia się linii rozwojowych ludzi i naszych najbliższych zwierzęcych krewnych. Naukowcy sugerują, że Ch.abyssinicus mógł być jednym ze starszych członków kladu goryli.

Jednocześnie zauważają, że znalezisko jest kolejnym dowodem na afrykańskie pochodzenie ludzi i współczesnych małp afrykańskich.

źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna -> Paleontologia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin